dakika dakika tekirdağ çorlu haberleri

gazete tekirdağ
ANA SAYFA   |  HAKKIMIZDA   |  GÜNDEM   |   POLİTİKA    |   EKONOMİ    |   SPOR   |     İLETİŞİM  

GEÇİŞ GARANTİSİ

Kurulduğu yıl iktidar olan AKP, Türkiye tarihide önemli bir fırsata sahip olmuştur. Girdiği bütün seçimlerde, tek başına iktidar olmuş, Cumhuriyet ve parlamenter sistemle ilgili olarak yapmak istediği düzenlemelerle ilgili referandumlarda istediği sonuçları elde etmiştirİktidarı döneminde, pek çok önemli projenin gerçekleşmesine de imza atmıştır. Bunlardan birisi de, Turgut Özal döneminde başlatılan  YAP İŞLET DEVRET modelidir. Cebimizden tek kuruş çıkmayacak söylemiyle yapılan işlerin başında gelen oto-yol ve köprüler için geçiş garantisi verildiğini, seçmen çok sonraları öğrenmiş, ancak bu konuda da değerlendirme yapmasını becerememiştir. Asıl sorun, ülkemizde ciddi bir muhalefet partisi bulunmamasıdır.

Daha bu işlerin yapım safhasında muhalefet partisi yapılan işlerle ilgili bilgi sahibi olabilmeli, halkı doğru bilgilendirebilmeliydi.

Bugün geldiğimiz noktada, köprü ve otoyolları işleten firmaların sözleşme gereği riski hazinenin sırtına yükleyebilecekleri anlaşılmaktadır.

Dünyanın her yerinde sözleşmelerin, olağanüstü hallerle ilgili maddeleri bulunduğu gerçektir. Bizim, otoyollar ve köprülerle ilgili sözleşmeleri incelemek fırsatımız olmamakla birlikte, bizde de Türk İdare Sistemi çerçevesinde bu tür maddeler bulunduğunu tahmin etmekteyiz. Yoksa dahi müteahhitlerin Türk ortakları ile yapılacak görüşmelerle bu mutlaka gerçekleştirilmelidir.

CORONA PANDEMİSİ nedeniyle, kara yolu trafiğinin  yüzde 70 azaldığı tahmin ediliyor. Bu konuda uzun bir dönem daha iyileşme beklenmediği üzülerek gözlenmektedir.

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, ilk gün yaptığı açıklamada, “geçiş garantisi ödemelerinin askıya alınarak, buraya ödenecek paraların, salgın hastalık nedeniyle alınacak önlemlerde kullanılmasını”önermiştir.

Şu günlerde, yap-işlet-devret modeli ile yapılmış projelerin ödemelerinin gündemde olduğu ifade edilmektedir.

Bunlardan;

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü yapan firmaya,  yılda 49 milyon 275 bin aracın geçeceğini garanti edildiği,  bu sayının altında kalındığında geçmeyen araçlar 3 dolar + KDV tutarında garanti ödemelerinin hazineden ödeneceği,

Osmangazi Köprüsü’nü yapan Nurol, Özaltın, Makyol, Astaldi ve Göçay firmalarının oluştuduğu Otoyol A.Ş. firmasına, yılda 14 milyon 600 bin araç geçiş garantisi verildiği, (3 yılda 43 milyon 800 bin) buna karşılık, Temmuz 2016- Temmuz 2019 arasında Osmangazi Köprüsünü kullanan araç sayısı 22 milyonda kaldığı. Garanti edilenin yarısı kadar araç geçtiği bilinen köprüden geçmeyen araç başına 35 dolar + KDV tutarında ödeme yapılmakta olduğu,

Avrasya Tüneli  ‘için 25 milyon 125 bin araç geçiş garantisi verilmesine karşılık, 2018’de tünelden geçen araç sayısı 17 milyonda kaldığının, Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan tarafından açıklandığı, geçmeyen 8 milyon araç için ATAŞ konsorsiyumuna 2018 yılında 155 milyon lira ödeme yapıldığı,

İzmir – Bursa Otoyolu  için,4 ayrı garanti bulunduğu,  İzmir- Edremit için 8 milyon 395 bin araç,  Edremit- Orhangazi arası için 6 milyon 205 bin araç, Orhangazi-Gebze için yıllık 14 milyon 600 bin araç, Orhangazi-Bursa arası için 12 milyon 775 bin araç geçişi garantisi  verildiği,  garanti ödemelerinin 2035 yılı temmuz ayına kadar devam edeceği,

Yolunda basında bilgiler yayınlanmış   bulunmaktadır.

Coronavirüs salgını nedeniyle,  zaten isabetli olmadığı gözlenen tahminlerdeki yanılmaların çok daha büyük boyutlara ulaşılacağı anlaşılmaktadır.

Küresel bir felaket haline dönüşeceği izlenimi edindiğimiz, bu mücbir sebep nedeniyle,  CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel’in önerisi doğrultusunda müteahhit firmalarla  görüşmeler yapılarak, bu yıl yapılacak garanti ödemelerinin ertelenmesi, bu fonların, küresel felaketten zarar gören halkımız için kullanılmasının, Aynı zamanda, döviz fiyatlarındaki belirsizlik dikkate alınarak, sözleşmelerdeki döviz değerlerinin Türk Lirasına çevrilmesinin uygun olacağı düşünülmektedir.


.

.

Yapılan Yorumlar
REÇELCİ RENA